Otwarcie wystawy - Józef Brandt (1841–1915)Muzeum Narodowe w Warszawie zapraszamy na wystawę monograficzną Józefa Brandta. To pierwsza tak duża prezentacja dorobku artysty. Obejmuje około 300 obiektów oraz elementów wyposażenia pracowni – obrazów olejnych, akwarel i rysunków, pochodzących z instytucji polskich i zagranicznych oraz z kolekcji prywatnych. 

 

19 czerwca w Muzeum Narodowym Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona wystawie Józefa Brandta, której otwarcie dla zwiedzających miało miejsce 22 czerwca. Konferencję otworzyła swoim wystąpieniem
pani Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Późnej głos zabrały kuratorki wystawy - Ewa Micke-Broniarek oraz Agnieszka Bagińska. Po merytorycznym wprowadzeniu pań kuratorek, głos zabrał: Piotr Podstawek, Dyrektor Biura Strategii i Segmentacji Marketingowej PKO Banku Polskiego, mecenasa wystawy oraz przedstawiciel partnera wystawy firmy EmiTel Andrzej Kozłowski -Prezes Zarządu. Po wystąpieniach prelegentów uczestników konferencji mieli przyjemność uczestniczyć w kameralnym oprowadzaniu kuratorskim.

 

Józef Brandt z pasją i talentem wskrzeszał rycerską przeszłość sarmackiej Rzeczypospolitej. Oglądając wystawę zobaczą Państwo bohaterów konfliktów zbrojnych, rozgrywających się w XVII wieku: husarzy, lisowczyków, Kozaków, Tatarów, Turków, Szwedów. Poznają Państwo zarówno przedstawienia wielkich, historycznie udokumentowanych bitew, jak i wyobrażonych przez artystę potyczek.

 

Odrębny nurt w twórczości Brandta stanowi malarstwo rodzajowe, inspirowane codziennym życiem wsi i prowincjonalnych miasteczek. Mamy nadzieję, że kupcy na jarmarkach, podróżni odpoczywający przed karczmą, myśliwi wyruszający na polowanie i samotni jeźdźcy przemierzający stepy poruszą Państwa wyobraźnię i zapadną w pamięć. 

 

Obok obrazów, na wystawie prezentowane są akwarele, rysunki, i zdjęcia, które  Brandt wykorzystywał  podczas komponowania obrazów, a także zabytkowe przedmioty z kolekcji malarza (które znajdowały się w jego słynnej monachijskiej pracowni). Pozwolą one poznać warsztat artysty, jego życie codzienne, a nawet ulubione zwierzęta.
 
 Galeria prac


Powrót