Wernisaż wystawy Chucka Fishmana - RE-GENERATION. Życie Żydowskie w Polsce/Jewish Life in Poland

Wernisaż: 2018-08-07 18:00


7 sierpnia o godz. 18.00 w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego, rozpoczął się wernisaż wystawy uznanego fotografika amerykańskiego Chucka Fishmana pt.: „RE-GENERATION. Życie Żydowskie w Polsce/Jewish Life in Poland". Uroczystego otwarcia dokonała Jolanta Hercog — Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania Strategicznego Żydowskiego Instytutu Historycznego.

 

Na wystawie zobaczycie Państwo społeczność żydowską Warszawy, Krakowa i Lublina – sprzed 40 lat i współczesną. Ale przede wszystkim zobaczycie przyjaciół, znajomych – tych, którzy są z nami i których już z nami nie ma. Jestem przekonana o tym, że każdy z Was znajdzie własną ścieżkę do interpretacji tych zdjęć. (…) Dla mnie najważniejsze są z nich trzy: ręce Krystyny Willenberg, które kieruje do Samuela Willenberga w geście miłości, zakryta rękami twarz Janka Jagielskiego, który jest skupiony nad dokumentami, a także błysk w oku pani Haliny Paszkowskiej-Turskiej, której już z nami nie ma, a która wciąż na tej fotografii zachowuje swoją jasność i młodzieńczość.


Jolanta Hercog

 

Następnie o wystawie opowiedziała kuratorka Teresa Śmiechowska, a na końcu do oglądania swoich prac zaprosił sam artysta - Chuck Fishman.  Wystawa potrwa do 28 października.Galeria prac


Powrót