Wernisaż wystawy Krzysztofa Pająk - Warszawskie bramy i inne fotografie

Wernisaż: 2018-07-04 17:00


4 lipca o godz.17.00 w holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odbył się wernisaż wystawy Krzysztofa Pająka - Warszawskie bramy i inne fotografie. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał sam artysta - pan Krzysztof Pająk.


Krzysztof Pająk wykonuje odbitki w technologii cyfrowej (odbitka UV), choć na początku procesu jest najczęściej czarno - biały lub barwny negatyw.  Wydaje się to być droga dość zawiła, zważywszy na fakt, że tematem zdjęć jest światło - esencja fotografii. Jednak okazuje się, że dzięki nowoczesnej technologii, ta źródłowość fotografii zostaje podkreślona i wydobyta. Że światło, ta widmowa, nieuchwytna materia, w cyfrowym, równie przecież bezcielesnym środowisku, zyskuje wiernego sprzymierzeńca. A jednocześnie, paradoksalnie, technika nadaje światłu mięsności, konkretności.

 
Zdjęcia są w większości monochromatyczne – rozgrywają się w gamie sepiowych brązów lub skali czerni i bieli. Dzięki zastosowanej technice – w wysokim nasyceniu i o wyrazistym kontraście. Tylko niektóre fotografie istnieją w pełnym kolorze, choć i wówczas ograniczonymi do dwóch bądź trzech, dzięki czemu, wydają się z być studiami koloru „samego w sobie”, zdradzając malarską wrażliwość autora. Inne zdjęcia – odmiennie – wydobywają przede wszystkim walory graficzne, rysunek linii i charakter faktur, kontrasty i łagodne przejścia tonalne, a przede wszystkim – wyznaczają granicę światła i cienia.

 Galeria prac


Powrót