Bronisław Kierzkowski - Retrospektywa obrazy olejne z lat 60/70/80/90

06 lipca - 31 lipca 2018


Galeria Kolekcji Fibak serdecznie zaprasza na wystawę obrazów jednego z polskich klasyków współczesnego malarstwa Bronisława Kierzkowskiego. Wystawa prezentuje obrazy olejne, które powstawały na przestrzeni lat 60/70/80/90, tworząc tym samym reprezentatywną próbkę twórczości malarskiej artysty.

 

Potraktujmy tę wystawę jako przedstawienie w pigułce jak rozwijała się Jego twórczość. I choć obrazy tu przedstawione są pod wieloma względami różnorodne, to łączy je konsekwentne zainteresowanie formami biologicznymi, komórką, kołem i fakturą.

 

Lata po studiach były dla mnie najbardziej szarpiące i pogmatwane. Musiałem sam wszystko przemyśleć. Byłem przeciwko sztuce przedstawiającej, uważałem, że tak jak w muzyce, powinna ona działać formą i kolorem bez udziału literatury, która przez całe tysiąclecia była główną osnową . Ażeby coś usunąć, trzeba coś na to miejsce wstawić. Powód musi istnieć dla rozwinięcia myśli, celem przekazania jej syntetycznie i jasno. Potwierdzałem w sobie swój zamiar, ale niełatwo było znaleźć realizację czegoś co nie miało gadać, a miało działać na odczucia. Będąc już w Warszawie, dla zasilenia swojej kasy zrobiłem panneau na wystawę . Aby znaleźć się w temacie, sporo przeczytałem i przejrzałem dostępny mi materiał. I tu doznałem olśnienia, dotarłem do biologicznych podstaw materii. Stąd wzięły się punkty, perforacje, komórki . To był materiał dosłownie i w przenośni. Jednym słowem przylgnęły do mnie właśnie te elementy, faktycznie elementy.

Bronisław Kierzkowski


 
Powrót