Chuck Fishman - RE-GENERATION. Życie żydowskie w Polsce/Jewish life In Poland

08 sierpnia - 28 października 2018


RE-GENERATION. Życie żydowskie w Polsce/Jewish life In Poland - wystawa prac amerykańskiego fotografika Chucka Fishmana zostanie otwarta 7 sierpnia 2018 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.


Ekspozycja składać się będzie z 73 czarno-białych prac, autorskich odbitek srebrowych wykonanych własnoręcznie przez Fishmana z negatywów fotograficznych. Zdjęcia te powstawały w różnych okresach i dzielą się na dwie części. Wcześniejsze, pochodzące z lat 70. oraz 80. XX wieku miały stanowić ilustrację ostatniego rozdziału historii polskich Żydów. Artysta uchwycił wtedy obrazy nielicznych grup modlących się w zniszczonych synagogach i zarośnięte żydowskie cmentarze. Z kolei fotografie wykonane po roku 2000 ukazują nowo powstałe gminy orazorganizacje młodzieżowe, uśmiechniętych ludzi z entuzjazmem i namysłem angażujących się w odnowę życia żydowskiego w Polsce.Ostatnia z prezentowanych na wystawie prac wykonana została w tym roku, podczas obchodów 75. rocznicy powstania w warszawskim getcie.


Pomiędzy wykonaniem najstarszego i najnowszego prezentowanego na tej wystawie zdjęcia upłynęły 43 lata co czyni projekt Fishmana jednym z najbardziej kompleksowych projektów fotograficznych poświęconych europejskim Żydom w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku. – czytamy we wstępie kuratorskim do wystawy.

 

Kuratorzy wystawy: Teresa Śmiechowska (Żydowski Instytut Historyczny), Tomasz Strug (Galicja Żydowskie Muzeum)

  


Galeria prac


Powrót