Tydzień fotografii na Chłodnej 20

11 września - 15 września 2018


Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na cykl wydarzeń, podczas których będzie można zobaczyć fotografie warszawskiej Woli, dowiedzieć się, w jaki sposób chronić domowe zbiory zdjęć i odwiedzić fundacyjne archiwum, w którym znajdują się ikoniczne prace polskich fotografów i stare zdjęcia Warszawy. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i odbywają się w siedzibie fundacji przy ul. Chłodnej 20. Wydarzenia przeznaczone są dla wszystkich interesujących się fotografią, osób posiadających własne zbiory fotografii oraz pasjonatów historii  Woli i Warszawy.
 
Program:
1) Odkurzamy domowe archiwa - indywidualne spotkania z pracownikami fundacji oraz skanowanie przyniesionych zdjęć.
 
Niemal każde domowe archiwum kryje w sobie wyjątkowe zdjęcia, które czekają na odkrycie. Być może są w nich przykłady fotografii o znacznej  wartości historycznej i artystycznej?
 
Może na pamiątkowych rodzinnych zdjęciach coraz trudniej odróżnić twarze i poszczególne elementy ubioru? Takie fotografie mogły przetrwać lata wojny i wiele przeprowadzek, ale powoli stają się nieczytelne przez  niewłaściwie przechowywanie. Co zrobić, żeby tego uniknąć?
 
Zapraszamy na indywidualne konsultacje ze specjalistami z Fundacji Archeologia Fotografii, którzy pomogą ocenić wartość kolekcji fotograficznych. Opowiedzą o tym, jak niewielkim nakładem kosztów i czasu uratować bezcenne obrazy z przeszłości. Wytłumaczą, że czasem proste odsunięcie pudła z fotografiami od kaloryfera, wyjęcie go z piwnicy, czy przepakowanie negatywów w papier może uratować prywatną kolekcję przed zniszczeniem, pomogą ocenić wartość artystyczną i historyczną zdjęć.

 

Podczas spotkania pracownicy FAF opowiedzą także o aktualnych, najlepszych metodach digitalizacji, doradzą w sprawie zakupu sprzętu lub zlecenia digitalizacji firmom zewnętrznym. Opowiedzą jakie są standardy i na co trzeba uważać. Podczas dyżurów będzie możliwość bezpłatnego zeskanowania na miejscu wybranych fotografii – zarówno odbitek jak i negatywów czy diapozytywów.


UWAGA! Będziemy skanować wybrane zdjęcia -  negatywy, odbitki, slajdy oraz strony albumów, pliki po zeskanowaniu będą zapisywane na nośniki (płytę CD, USB) przyniesione przez uczestników. Prosimy pamiętać o przyniesieniu własnego nośnika.
 
Nie ma konieczności wcześniejszych zgłoszeń.
 
11.09. 2018 (wtorek), godz. 11-17.00
13.09 (czwartek), godz. 17-20.00
15.09 (sobota), godz. 10.00-16.30
 
2) Dyżury konserwatorskie
Podczas specjalnych dyżurów porad będzie udzielać konserwatorka fotografii Monika Supruniuk (Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny). Pomoże ona  ocenić stopień  zniszczenia  fotografii oraz udzieli wskazówek dotyczących zabezpieczenia domowych zdjęć.

Nie ma konieczności wcześniejszych zgłoszeń.
 
13.09.2018 (czwartek),  17-20.00
15.09.2018 (sobota), 10-13.00
 

3) Pokaz slajdów i spotkanie wokół historii ulicy Chłodnej
 
Fundacja Archeologia Fotografii ma swoją siedzibę przy ul. Chłodnej 20 w „kamienicy pod zegarem” - to miejsce które ma szczególne znaczenie w historii miasta. Podczas spotkania obejrzymy zdjęcia z Woli i przede wszystkim  z okolic ulicy Chłodnej. Porozmawiamy też o znaczeniu i historii tego miejsca.

 

Uczestnicy spotkania: Jerzy Łompieś (Moja Chłodna), Jerzy S. Majewski, Olga Pieńkowska (ŻIH) Spotkanie poprowadzi: Beata Chomątowska.
Partner spotkania: Żydowski Instytut Historyczny


 
15.09.2018 (sobota), 17.00
 

4) Archeologia Fotografii od kuchni
W archiwum Fundacji Archeologia Fotografii znajduje się niemal 40.000 oryginalnych odbitek autorstwa polskich fotografów. Wśród nich m.in. abstrakcje Zbigniewa Dłubaka z lat 40., przedwojenne zdjęcia Zofii Chomętowskiej i eksperymentalne fotografie Wojciecha Zamecznika. Zapraszamy na spotkanie, podczas którego można będzie obejrzeć dawne zdjęcia Warszawy, ale także ikoniczne prace polskich fotografów, poznać warsztat ich pracy oraz nasze ostatnie odkrycia w archiwach.
Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zapisów.
Zgłoszenia na adres: fundacja@faf.org.pl
 
13.09 (czwartek), godz. 18.00
15.09 (sobota), godz. 11.30

Wszystkie wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. 
Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.
 
Powrót